Reklamlar

reklam reklam

Gönderen Konu: Baron Şifreleme Tekniği  (Okunma sayısı 5345 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dehset

  • Operatör
  • **
  • İleti: 43
  • +2/-0
Baron Şifreleme Tekniği
« : Haziran 04, 2007, 11:37:55 ÖS »
Baron Şifreleme Tekniği :4*4 matrisle (16 karakter ile) açıklanacak.Tabi isterseniz elinizdeki kullanmak istediğiniz karakter boyutu ölçüsünde matrisinizi genişletebilirsiniz.

Elimizdeki karakterler: A C D E B H K M P R S T Y Z 4 ?

4*4 matrise rasgele karakterlerimiz dizilmiş olsun.

E P S C
M K R D
4 A H T
Z B ? Y
Baron Şifreleme Tekniginde bir kelimenin harfleri ikişer ikişer yandaki matrise göre yer değiştirir.Örneğin, kelimemiz BEYAZ? olsun,İlk iki harfi ele alalım "B" ve "E" .Yöntem şu şekilde olacak; ilk harf (i,j); ikinci harf (k,t) noktasında ise ilk harfe karşılık (k,j) noktasındaki karakter,ikinci harfe karşılık da (i,t) noktasındaki karakter gelecek.Bu yönteme göre Matriste B ve E nin yerlerini buluyoruz.
B (4,2) noktasında
E (1,1) noktasında bulunuyor.
B yerine (1,2) noktasında bulunan P,E yerine de (4,1)noktasında bulunan Z konululur.BE--->PZ oldu.
Daha sonra aynı yöntemle diğer iki harf olan YA göz önüne alınır. Y(4,4) de ve A(3,2)de bulunuyor.Bunlara karşılık Y yerine T(3,4),A yerine de B(4,2) gelir.
Bu şekilde BEYA---->PZTB olur.
Aynı şekilde Z? yi ele aldığımızda, Z(1,4) ve ? nin (3,4) te olduğunu görüyoruz.Burada bir istisnai durum söz konusu,Eğer iki karakter aynı satır veya aynı sütunda yer alıyorsa o zaman şu yöntem kullanılır. Z ve ? ye baktığımızda aynı satırda yer aldıklarını görüyoruz.Aynı satırda yer alıyorlarsa satır numarası aynı kalacak şekilde sütun numarasını 1 fazla yapıyorz.(Aynı şekilde, aynı sütunda yer alan karakterleri 1 satır kaydırıyoruz).Yani Z(1,4) yerine (2,4) te bulunan B, ? (3,4) yerine de (4,4) te bulunan Y konulur.(Aynı sütunda bulunan P ve A olsaydı,P yerine K,A yerine B yi yazacaktık.)
Son durumda BEYAZ?--->PZTBBY olur.

Aynı satır veya aynı sütunda bulunan karakterlerde şu durum oluşabilir.Mesela AT kelimesi.T karakteri (3,4) te bulunuyor.Sütun atlatmamıs gerekiyor.Fakat matrimizin (3,5) noktası bulunmadığından (3,1) de bulunan karakter yazılır. AT-->H4 olur.

Yukarda harflerin yerdeğişimini (indislerin değişimini) karıştırdıysanız matrise bakarak olayın basit bir şekilde nasıl olduğunu görebilirsiniz. Aşagıdaki matriste karakterlerin değişimine dikkatlice bakınız.

E P S C E P
M K R D
4 A H T
Z B ? Y Z B

İstediğiniz key seti istediğiniz matris boyutunda oluşturarak Baron Şifreleme Yöntemini kullanarak oluşturabilirsiniz.
Kanım TÜRK, soyum TÜRK, dünüm TÜRK, bugünüm TÜRK, ruhum TÜRK, duruşum TÜRK, ışığım TÜRK, TÜRK oğlu TÜRK'üm
 
Hepimiz ermeniyiz diyenlere duyurulur, HEPİMİZ MEHMETÇİĞİZ,

BİR ERMENİ ÖLDÜ,YÜZ BİNLER YÜRÜDÜ,HER YIL ON BİNLERCE ŞEHİT VERİYORUZ, HANGİNİZ YÜRÜDÜNÜZ..ALLAH'IM YÜCE TÜRK MİLLETİNİ KORUSU

Çevrimdışı Rodop_boy

  • Programcı
  • ***
  • İleti: 115
  • +6/-1
  • Cinsiyet: Bay
Ynt: Baron Şifreleme Tekniği
« Yanıtla #1 : Kasım 23, 2008, 09:16:47 ÖS »
Bunu nerde kullanabilirizi? Örnek bir uygulama verebilirmisiniz.
Usta Adam Takımelbiseyle Çalışır, Üzerinine Bir Damla Yağ Sürmeden İşini Bitirir...